Keysight / Agilent 34951A USED FOR SALE 4-Channel Isolatd.D/A Converter w/Waveform Memory
Used Keysight / Agilent 34951A 4 Channel Isolated D/A Converter with Waveform Memory
Order # 34951A-USED
Mfg # 34951A-USED
  • Technical Resources
Order # 34951A-USED | Mfg # 34951A-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Four isolated analog outputs
  • Output up to +/-16V DC or +/-20mA DC
  • 16-bits of resolution
  • 200 kHz update rate
  • Default standard waveforms
  • Onboard memory to create your own waveforms
  • The Agilent 34951A module for the 34980A Multifunction Switch/Measure Unit has four electronically calibrated analog channels that can output up to +/-16V DC or +/-20mA DC with 16 bits of resolution. Each channel can be updated individually with a 200 kHz update rate. You can use the standard waveforms provided or create your own with over 500,000 points. These points can be dynamically allocated among one or more channels and output as a point-to-point arb.