Order # S46-18-USED
Mfg # S46-18
call-regular 800-828-1470
  • Overview
Used Keithley S46-18 High Performance RF/Microwave Switch System, 18GHz
Order # S46-18-USED | Mfg # S46-18
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
S46 and S46T Microwave Switch Systems are designed to simplify the automated switching needed to test a wide range of RF and telecommunication products and devices. The S46 can control 32 relay contacts in a package as small as a 2U high (3.5 in) full-rack enclosure. Choose the System 46T if your application requires a terminated configuration. It builds on the design technology of the unterminated System 46. The System 46T accommodates up to eight terminated SPDT coaxial microwave relays and four terminated multi-pole coaxial microwave relays.
Features & Benefits
  • Frequency ranges up to 40GHz: Provides maximum switching flexibility.