High Voltage Inc VLF-34E USED FOR SALE VLF AC Hipot 34 kV peak for Cables up to 25 kV
Used High Voltage Inc VLF-34E Hipot Tester, 34Kv, 90 to 265V, 5A
Order # VLF-34E-USED
Mfg # VLF-34E-USED
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # VLF-34E-USED | Mfg # VLF-34E-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Its 0 - 34 kV AC peak/0 - 24 kV RMS output voltage meets world standards for maintenance testing up to 25 kV class cable, and its sine wave output pairs easily with the optional tan delta and partial discharge measurement systems.
Features:
  • VLF and DC output
  • Programmable test sequences
  • Automatic & manual control
  • USB port for exporting data
  • Wireless computer interface for remote control operation and data upload
  • Onscreen tan delta data display with optional TD-34E
  • XBee wireless for better signal sustainability and broader range than Bluetooth
Technical Resources
Specifications
Input: 115 V AC - 230 V AC, 50 Hz/60 Hz, 5 A max
Output: 0-34 kV AC peak/0-24 kV AC RMS, sinusoidal DC: +/- 34 kV square wave: 34 kV sheath tester
Duty: Continuous
Frequency: 0.1 Hz to 0.01 Hz
Load Rating: 0.5 µF @ 0.1 Hz @ 34 kV
1.0 µF @ 0.05 Hz @ 34 kV
5.0 µF @ 0.01 Hz @ 34 kV
µF rating increases at lower voltages
Ex: 0.77 µF @ 0.1 Hz @ 22 kV peak
Metering: Voltage kV peak or RMS
Current: mA peak or RMS
Calculated: Capacitance, resistance, flash overvoltage, time to failure
Size & Weight:
(W x D x H)
19.7 x 12 x 18 in., 45 lbs.
500 x 305 x 458 mm, 21 kg