Order # 5790A-03-USED
Mfg # 5790A-03-USED
  • Technical Resources
Used Fluke 5790A-03 AC Measurement Standard
Order # 5790A-03-USED | Mfg # 5790A-03-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Automated AC Measurement Standard
The 5790A is a complete automated ac measurement standard designed for the most demanding calibration applications. It combines the accuracy you would expect from a thermal transfer standard with the ease-of-use of a digital multimeter. Absolute ac voltage measurement uncertainties are as low as 24 ppm (one year, 23oC 5oC). The 5790A is designed to meet the complete ac voltage and wideband verification requirements of the Fluke 5700A, 5500A and other calibrators, amplifiers like the 5725A and 5205A, and transfer standards and ac voltmeters.
The 5790A covers an alternating voltage range of 700 MicroV to 1000V, and a frequency range of 10 Hz to 1 MHz. A wideband voltage option extends frequency range to 30 MHz to meet the calibration requirements of Fluke 5700A, 5720A and 5100 Series Wideband Options.
The 5790A is also compatible with Fluke A40 and A40A Current Shunts, which permit you to make ac/dc current transfer measurements up to 20A.
The 5790A may be used alone or as a transfer standard with an external dc source. In either case the normally tedious switching and calculations are performed automatically by the 5790A, and the resulting ac/dc difference is displayed directly on the easy-to-read vacuum fluorescent display.
Option 03: Low-loss Type-N connector for making wideband voltage measurements from 10 Hz to 30MHz.