Fluke 5500A USED FOR SALE Muti-Product Calibrator w/o Scope Option
Used Fluke 5500A Muti-Product Calibrator without Scope Option
Order # 5500A-USED
Mfg # 5500A-USED
  • Technical Resources
Order # 5500A-USED | Mfg # 5500A-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
  • Voltage DC Range: 0 to ±1020V
  • Best 1 Year Specification: ±50 ppm of setting
  • Current DC Range: 0 to ±11A
  • Best 1 Year Specification: ±0.01% of setting
  • Resistance Range: 0 to 3.29.999 MΩ
  • Best 1 Year Specification: ±0.009% of setting
  • Voltage AC Range: 1 mV to 1020V, 10 Hz to 500 kHz, Sine
  • Best 1 Year Specification: ±0.03% of setting
  • Current AC Range: 29 m A to 11A, 10 Hz to 10 kHz, Sine
  • Best 1 Year Specification: ±0.06% of setting
  • Capacitance Range: 0.33 nF to 1.1 mF
  • Best 1 Year Specification: ±0.25% of setting
  • Thermocouple Source and Measure Range: -250°C to +2316°C (11 types)
  • Best 1 Year Specification: ± 0.14°C of setting
  • RTD Source Range: -200°C to +630°C(8 types)
  • Best 1 Year Specification: ±0.03°C of setting
  • DC Power Range: 109 mW to 11 kW
  • Best 1 Year Specification: ± 0.08% of setting
  • AC Power Range: 109 mW to 11 kW, 45-65 Hz, PF=1
  • Best 1 Year Specification: ± 0.15% of setting
  • Phase Range: 0 to ± 179.99°
  • Best 1 Year Specification: ±0.15°
  • Frequency Range: 0.01 Hz to 2.0 MHz
  • Best 1 Year Specification: ±25 ppm of setting
  • Warm up Time: Twice the time since last warmed up, to a maximum of 30 minutes
  • Settling Time: Less than 5 seconds for all functions and ranges except as noted
  • Standard Interfaces: IEEE-488 (GPIB), RS-232, 5725A (5500A only)
  • Temperature Performance Operating: 0°C to 50°C
  • Calibration: (tcal): 15°C to 35°C
  • Storage: -20°C to 70°C
  • Relative Humidity Operating: < 80% to 30°C, < 70% to 40°C, < 40% to 50°C
  • Storage: < 95%, non-condensing
  • Altitude Operating: 3,050m (10,000 ft) maximum
  • Non-operating: 12,200m (40,000 ft) maximum
  • Analog Low Isolation: 20V
  • EMC: Designed to comply with FCC Rules Part 15
  • Line Power: Line Voltage (selectable): 100V, 120V, 220V, 240V
  • Line Frequency: 47 to 63 Hz
  • Line Voltage Variation: ± 10% about line voltage setting
  • Power Consumption: 300 VA
  • Calibration Documentation: 17025 accredited report of calibration included
  • Dimensions Height: 17.8 cm (7 in), standard rack increment, plus 1.5 cm (0.6 in) for feet on bottom of unit
  • Width: 43.2 cm (17 in), standard rack width
  • Depth: 47.3 cm (18.6 in) overall
  • Weight: (without options) 20 kg (44 lbs.)
  • Absolute Uncertainty Definition: 5500A and 5520A uncertainty specifications include stability, temperature coefficient, linearity, line and load regulation, and the traceability of the external standards used for calibration. You do not need to add anything to determine the total uncertainty of your calibrator for the temperature range indicated.
  • Specification Confidence Interval: > 99%