Chroma 63630-600-15 USED FOR SALE DC Load Module, 600V, 15A, 300W
Used Chroma 63630-600-15 DC Load Module, 600V/15A/300W
Order # 63630-600-15-USED
Mfg # 63630-600-15-USED
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 63630-600-15-USED | Mfg # 63630-600-15-USED
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
DC Electronic Load Module, 300W/ 600V/ 15A
  • Max. Power : 100W x 2(Dual), 300W, 400W
  • Voltage Range : 80V, 150V, 600V
  • 5 module mainframe Max. 2000W, load modules up to 400W/ea
  • Up to 10 channels in one mainframe, fit for testing multiple output SMPS
  • 0.4V @ 80A (Typical) low voltage operating characteristics
  • Flexible CC, CR, CV and CP operation modes
  • CZ mode for turn on capacitive load simulation (up to 50,000uF capacitance emulation)
  • Parallel mode for high current and power application up to 2kW
  • Multi Channel synchronous control
  • Real time power supply load transient response simulation and Vpk+/- measurement
  • User programmable 100 sequential front panel input status for user-friendly operating
  • Over current protection (OCP) testing function
  • Precision voltage and current measurement
  • Precision high speed digitizing measurement/ data capture
  • Voltage, Current and Pmax measurement for OCP/OLP testing
  • Timing measurement for batteries
  • Short circuit simulation
  • Self-test at power-on
  • Full Protection : OC, OP, OT protection and OV alarm
  • Ethernet, USB and GPIB interfaces
  • User Defined Waveforms
DC Electronic Load Description
The 63600 DC Electronic Load can draw its rated current under very low voltage (0.4V typical). This unique feature guarantees the best loading performance for modern Point-of-Load conditions and fuel cells.