Chroma 62006P-100-25 USED FOR SALE Programmable DC Power Supply, 100V, 25A, 600W
Used Chroma 62006P-100-25 Programmable DC Power Supply, 100V/25A/600W
Order # 62006P-100-25-USED
Mfg # 62006P-100-25-USED
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 62006P-100-25-USED | Mfg # 62006P-100-25-USED
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • 600W, 0 to 100V, 0 to 25A
  • Digital encoder knobs, keypad and function keys
  • Power Factor Correction (0.95)
  • High-speed Programming
  • Precision Voltage and Current Measurements
  • Current sharing for parallel operation with Master/Slave Control
  • Voltage ramp function: Time Range (10ms to 99 hours)
  • Auto Sequencing Programming: 10 Programs /100 Sequences / 8-bit TTL
  • Voltage & Current Slew Rate Control
  • OVP, Current Limit, Thermal protection
  • Remote sense, 5V line loss compensation
  • APG (Analog Programmable Interface) with Isolated Analog Interface Card
  • Standard RS-232 and USB interface
  • Optional GPIB interface
  • Optional Ethernet interface
SPECIAL ORDER ITEM - NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE
The 62006P-100-25 is rated at 600W, 25A and 100V. Due to its constant power operating envelope, it can provide both high voltage/low current AND low voltage/high current — thereby reducing the number of supplies needed in typical ATE applications.
Master/Slave Parallel & Serial Control
Programming Sequences Applications
Wide Operating Region With Constant Power
The 62006P-100-25 power supply offers a wide operating region. For example, the output specification for model 62006P-100-25 is 100V, 25A, or 600W maximum, allowing operating flexibly in various combinations.