BK Precision 8500 USED FOR SALE ELECTRONIC LOAD, 300W PROGRAMMABLE
Used BK Precision 8500 Programmable MDC Electronic Load, 300W
Order # 8500-USED
Mfg # 8500-USED
  • Technical Resources
Order # 8500-USED | Mfg # 8500-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The 8500 series Programmable DC Electronic Loads can be used for testing and evaluating a variety of DC power sources. Their wide operating ranges of up to 500 V and 240 A, flexible operating modes and excellent measurement accuracy make the 8500 series well suited for characterizing DC Power supplies, DC-DC Converters, batteries, fuel cells and solar cells.
  • Constant current (CC), resistance (CR), voltage (CV) and power (CP) operation
  • 8500 Series contains models with wide voltage and current range, 0 to 500 V, 0 to 240 A (5000 W max)
  • Built-in transient generator
  • Short circuit test
  • Built-in high resolution (0.1 mA/1 mV) voltage and current measurement (models 8500 & 8502)