GW Instek DAQ-9600G Data Acquisition System (Mainframe) with GPIB
Order # DAQ-9600G
Mfg # DAQ-9600G
  • Technical Resources
Order # DAQ-9600G | Mfg # DAQ-9600G
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Features
  • Large 4.3" TFT color display
  • 3-slot mainframes with built-in 6 1/2 digit DMM
  • Basic 0.0035 % DCV accuracy
  • 7 selectable switch modules
  • Up to DC 600 V / AC 400 V voltage measurement (DAQ-909 module)