Ametek Programmable Power DCS40-30EM130R DC Power Supply, 1200 W, 40 V, 30 A, M130
AMETEK Programmable Power - Sorensen DCS40-30 DC Power Supply, 1200 W, 40 V, 30 A, M130 Option
Order # DCS40-30EM130R
Mfg # DCS40-30EM130R
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DCS40-30EM130R | Mfg # DCS40-30EM130R
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • 1.2 kW
  • VDC: 0-40
  • Current ADC @50C: 0-30
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The DCS 1.2 kW DC programmable power supply provides a highly reliable switch mode power supply platform.
This switched-mode DC power supply utilizes unique packaging techniques to achieve continuous full output power (1 kW, 1.2 kW, or 3 kW) in any volt/amp combination within the rated output voltage and current limits in a low-profile chassis.
The DCS 3 kW Models must have push-button control of the output standby mode, OVP reset, remote/local programming, and preview status of voltage, current, and OVP setpoints.
  • 1.2 kW
  • VDC: 0-40
  • Current ADC @50C: 0-30
  • RoHs Compliant
  • Combined Regulation Line and Load %: 0.2
  • Ripple (rms) mV: 5
  • Noise(p-p) mV: 60
  • Transient Response Time us (Typ): 500
  • Temp. Coeff. Voltage%/C (Typ): 0.02
  • Voltage Drift %Vmax (Typ): 0.05
  • Ohms / V: 125
  • V / V: 0-10V = 0-100% V° or 0-5V = 0-100% V°
  • Easy Leader/Follower Paralleling with Active Current Sharing
  • 5 Year Warranty
  • Remote Programming
    • Selectable remote programming for voltage, current, and OVP
    • 16-bit programming through LXI-compliant Ethernet LAN / RS-232C (M130)
    • Multichannel follower interface (Option M85 or M131)
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DCS40-30 DC Power Supply, 1200 W, 40 V, 30 A, M130 Option Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 5361999-01 Line Cord (1kW model only), for the DCS 1kW