Fluke T150/PRV240
Fluke T150/PRV240 Voltage/Continuity Tester & voltage source proving unit kit
Order # T150/PRV240
Mfg # 4637005
  • Technical Resources
Order # T150/PRV240 | Mfg # 4637005
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • PRV240:
    • Sources both ac and dc steady-state voltage—supplies 240 V dc/ac
    • Includes TPak™ Magnetic Hanging Strap
    • Long battery life—5,000 tests per set of four AA batteries
  • T150:
    • 4 ways to detect AC/DC voltage - LED indicators, digital indicator, audible continuity and vibration feedback
    • Backlit screen and indicators for use in poor lighting conditions
    • Switch audible tone on/off for use in areas where quiet is necessary
    • Low battery indicator
    • Detects voltage even when the batteries are dead
    • Improved probe docking system ensures probes can always be easily and safely stored
    • Phase rotation indicator suitable for use on 3 phase systems
    • RCD functionality - draw more current from the circuit to intentionally trip an RCD
    • Display hold temporarily stores last value taken on screen
    • Built-in electric torch
    • Single phase voltage for fast identification of live conductors
    • Push-on probe tips
    • Resistance testing up to 1999Ω
    • WearGuard insulation shows damage to test leads
    • CAT IV 600V and CAT III 690V safety rating