Fluke FEV100/TY1 KIT Test Adapter EV Charging w/ Type 1 Plug, 87V, Tl224, US
Fluke FEV100/TY1 KIT Test Adapter EV Charging with Type 1 Plug, 87V, Tl224, US
Order # FEV100-TY1-KIT
Mfg # 5348150
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # FEV100-TY1-KIT | Mfg # 5348150
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Key Attributes
  • Ac Output Voltage: Max. 250 V / 60 Hz, CAT II 300 V
  • Application: A: ± 12V 1kHz; B: 2.74kϛ +9 V / -12V 1kHz; C: 882ϛ +6 V / -12V 1kHz; D: 246ϛ +3V / -12V 1kHz
  • Application: Compatibility with other test and measurement tools, 87V included.
  • Application: Protective grounding test (PE), GFCI test, simulate PE + CP Errors
Key Uses of this Product
  • Simulates electric vehicle and vehicle faults
  • Adapter paired with test and measurement tools
  • Tests mains supply and grounding
  • Tests GFCI ground fault circuit interrupter
Each Unit Includes
  • FEV100
    • Fluke FEV100/BASIC Test Adapter
    • Fluke FEV-CON/TY1 Type 1 Connector & Cable
    • Soft Carrying Case
    • User Manual
    • 3-year warranty
  • 87V
    • Fluke 87V Industrial Multimeter
    • TL75 Test Leads (TL175 Eur)
    • AC175 Alligator Clips
    • Holster with tilt-leg, test lead storage
    • 80BK Temperature Probe
    • 9V Battery (Installed)
  • TL224
    • One-year warranty
    • Quick Reference Guide
Technical Resources
Specifications
Fluke FEV100 Electric Vehicle Charging Station Test Adapter specifications
Input voltage UL1/N = 120 V, UL2/N = 120 V, UL1/L2 = 208 V, 60 Hz (three-phase system) or UL1/N = 120 V, UL2/N = 120 V, UL1/L2 = 240 V, 60 Hz (single-phase system), ±10% voltage fluctuations from nominal
EV connector (EVC-13) SAE J1772 socket, 16 A (type 1, 5P single-phase)
Internal power consumption 2 W max.
Operating temperature -4 °F to 104 °F (-20 °C to 40 °C)
Storage temperature -4 °F to 122 °F (-20 °C to 50 °C)
Operating humidity range 10 % to 85 % relative humidity non-condensing
Storage relative humidity 0 % to 85 % non-condensing
Operating altitude 6561 ft (2000 m) max.
Dimensions (H x W x D) Approx. 8.66 x 4.33 x 1.77 in (220 x 110 x 45 mm) without cable assembly
Weight Approx. 4.4 lb (2 kg)
Safety standards IEC 61010-1, Pollution Degree 2
IEC 61010-2-030
Measurement category CAT II 250 V
IP protection class IP54
Electromagnetic Compatibility (EMC)
International IEC 61326-1: Basic Electromagnetic Environment
CISPR 11: Group 1, Class A
USA (FCC) 47 CFR 15 subpart B. This product is considered an exempt device per clause 15.103.
Functions
CP States A, B, C, D
CP Error "E" On/off
PE Error On/off
GFCI Test Yes, test resistor of 2 kΩ connected between L1 and PE, time limitation 40 ms
PE Pre-Test (typical) Visible indication >30 V on PE conductor
Outputs (for test purpose only)
Measuring terminals
L1, L2/N, PE
Max. 250 V 50/60 Hz, CAT II 250 V
CP signal output terminals Approx. ±12 V (under normal conditions), in case of wrong wiring or error of the charging station these terminals can be hazardous ≥ max. 250 V against PE
Fluke 87V Industrial Multimeter Specifications
Voltage DC Maximum voltage 1000 V
Accuracy ±(0.05% + 1)
Maximum resolution 10 µV
Voltage AC Maximum voltage 1000 V
Accuracy ±(0.7% + 2) True RMS
AC bandwidth 20 kHz with low pass filter; 3 dB @ 1 kHz
Maximum resolution 0.1 mV
Current DC Maximum amps 10 A (20 A for 30 seconds maximum)
Amps accuracy ±(0.2% + 2)
Maximum resolution 0.01 µA
Current AC Maximum amps 10 A (20 A for 30 seconds maximum)
Amps accuracy ±(1.0% + 2) True RMS
Maximum resolution 0.1 µA
Resistance Maximum resistance 50 MΩ
Accuracy ±(0.2% + 1)
Maximum resolution 0.1 Ω
Capacitance Maximum capacitance 9,999 µF
accuracy ±(1% + 2)
Maximum resolution 0.01 nF
Frequency Maximum frequency 200 kHz
Accuracy ±(0.005% + 1)
Maximum resolution 0.01 Hz
Duty cycle Maximum duty cycle 99.9%
Accuracy ±(0.2% per kHz + 0.1%)
Maximum resolution 0.1%
Temperature measurement -200.0 °C - 1090 °C
-328.0 °F - 1994.0 °F
excluding probe
80 BK temperature probe -40.0 °C - 260 °C
-40.0 °F - 500 °F, 2.2 °C or 2% whichever is greater
Conductance Maximum conductance 60.00 nS
Accuracy ±(1.0% + 10)
Maximum resolution 0.01 nS
Diode Range 3 V
Resolution 1 mV
Accuracy ±(2% + 1)
Duty cycle range Accuracy Within ±(0.2% per kHz + 0.1%)
Environmental Specifications
Operating temperature -20 °C to + 55 °C
Storage temperature -40 °C to + 60 °C
Humidity (without condensation) 0% - 90% (0 °C - 35 °C)
0% - 70% (35 °C - 55 °C)
Operating Altitude 2000 m
Safety Specifications
Overvoltage category EN 61010-1 to 1000 V CAT III, 600V CAT IV
Agency approvals CE, CSA, RCM
Mechanical and General Specifications
Size 201 x 98 x 52 mm (with holster)
Weight 355 g
624 g - with holster
Display Digital 6000 counts updates 4/sec.
19,999 counts in high-resolution mode
Analog 32 segments, updates 40/sec
Frequency 19,999 counts, updates 3/sec at > 10 Hz
Warranty Lifetime
Battery Life Alkaline ~400 hours typical, without backlight
Shock 1 Meter drop per IEC 61010-1:2001
Vibration Per MIL-PRF-28800 for a Class 2 instrument
Fluke FEV100/TY1 KIT Test Adapter EV Charging with Type 1 Plug, 87V, Tl224, US Accessories