Tektronix TCA-VPI50 TekVPI to TekConnect Adapter - 50 Ohm terminated accessories
Order # TCA-VPI50
Mfg # TCA-VPI50
  • Technical Resources
Order # TCA-VPI50 | Mfg # TCA-VPI50
Product Highlights
The TCA-VPI50 adapter extends the functionality of the TCA Series of adapters by enabling 50 Ω TekVPI probes to be used on oscilloscopes with TekConnect interfaces. The TCA-VPI50 will only work with 50 Ω terminated probes. It will not work with 1 MΩ terminated probes; examples of which are passive probes, current probes, and most high-voltage probes.
  • DC to 4 GHz
  • Use TekVPI Probes on MSO/DPO70000 Series Osilloscopes
  • 50 Ω input (only)