Fluke TL1500DC Test Lead Set 1500 V
Order # TL1500DC
Mfg # 5313782
  • Overview
Order # TL1500DC | Mfg # 5313782
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
PVC test leads rated up to 1500 V specifically designed for solar energy
The Fluke TL1500DC test leads provide safe and accurate voltage measurements up to 1500 V DC, commonly found in solar, wind, and battery applications. These insulated test leads made of PVC material are safety rated CAT III 1500 V, CAT IV 600 V with the protective cap and CAT II 1500 V without protective cap for use in different environments.
  • Molded and waterproof hard bottom
  • Two protective caps (black and red) included
  • Compatible with all instruments that accept standard 4 mm shrouded banana plugs
  • Measures voltage safely and accurately up to 1500 V DC
  • CAT III 1500 V CAT IV 600 V with protective cap / CAT II 1500 V without protective cap, 10A