MadgeTech VOLTX16-32V 16-channel, DC voltage data logger with 32V range
MadgeTech VOLTX16-32V
Order # VOLTX16-32V
Mfg # 902190-00
  • Technical Resources
  • Specifications
MadgeTech VOLTX16-32V
Order # VOLTX16-32V | Mfg # 902190-00
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
16-channel, DC voltage data logger w/ 32V range
  • Available in 3 Measurement Ranges
  • Memory Capacity of 2,700,000+ Readings
  • Accepts Signals from Common Voltage Sources
The VoltX Series includes 4, 8, 12 and 16-channel DC voltage data loggers and are available in three voltage ranges: 160 mV, 3.2 V, and 32 V.
Technical Resources
Specifications
Memory 4-channel: 698,709 readings per channel
8-channel: 349,354 readings per channel
12-channel: 232,903 readings per channel
16-channel: 174,677 readings per channel (all channels enabled)
Reading Rate 4 Hz up to 1 reading every 24 hours
Channels 4, 8, 12, 16
LEDs 1 per channel and 2 status LEDs
Battery Life 18 months
Material Black anodized aluminum
Dimensions 4-channel: 2.70 in x 7.25 in x 1.22 in (65.6 mm x 184.2 mm x 31.0 mm)
8-channel: 2.70 in x 7.25 in x 1.22 in(65.6 mm x 184.2 mm x 31.0 mm)
12-channel: 2.70 in x 7.25 in x 1.68 in(65.6 mm x 184.2 mm x 42.7 mm)
16-channel: 2.70 in x 7.25 in x 2.14 in(65.6 mm x 184.2 mm x 54.4 mm)