Keysight / Agilent 5340A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 5340A Frequency Counter, 10Hz to 18GHz
Order # 5340A-USED
Mfg # 5340A
  • Technical Resources
Order # 5340A-USED | Mfg # 5340A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Features
  • Single Input Connector for the Entire Frequency Range
  • Excellent AM and FM Characteristics
  • Eight-Digit Display
  • Auto-Amplitude Discrimination
  • Variable Resolution from 1Hz to 1MHz
  • Fast Acquisition Time
  • Wide Dynamic Range
Description
The Agilent / HP Model 5340A Frequency Counter measures frequencies from 10 Hz to 18 GHz. Sensitivity is -30dBm (7.07 mV) from 10 Hz to 500 MHz, -35dBm (3.98 mV) from 500 MHz to 10 GHz and -25dBm (12.6 mV) from 10 GHz to 18 GHz. The counter makes direct measurements from 10 Hz to 250 MHz and uses an automatic transfer oscillator technique for frequencies above 250 MHz. Features include a single input connector for the entire frequency range, excellent AM and FM characteristics, eight-digit display, auto-amplitude discrimination, variable resolution from 1 Hz to 1 MHz, fast acquisition time, and wide dynamic range.