Keithley 2281S-20-6 Precision DC Supply and Battery Simulator, 20v, 6a, 120w
Order # 2281S-20-6
Mfg # 2281S-20-6
  • Technical Resources
Order # 2281S-20-6 | Mfg # 2281S-20-6
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The Series 2281S single channel, precision DC supply and battery simulator innovatively integrates the functions of high-precision power supply, battery test, and battery simulation. It is able to analyze the DC consumption of a device under test ,test a battery, and generate a battery model based on battery charging process and simulate a battery based on the battery model. The 2281S-20-6 can output up power to 20V and 6A and sink current up to 1A.
  • Create, edit, import, and export battery models
  • Measure voltage and current with 6.5-digit resolution
  • Output up to 120W of low noise, linear regulated power