Order # 752A-USED
Mfg # 752A-USED
  • Overview
Used Fluke 752A Reference Divider
Order # 752A-USED | Mfg # 752A-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Fluke 752A Highlights
The 752A reference dividers are precision 10:1 and 100:1 dividers designed primarily for comparing direct voltage levels of various sources to a 10V voltage reference standard like a 732B.
Internal switching allows calibration of the 100 mV, 1V, 10V, 100V and 1000V ranges of a voltage calibrator with a 10V standard like the 732B without the need to change connections.