FLIR VS80C55-1RM VS80 Camera Probe 5.5mm x 1m long
Order # VS80C55-1RM
Mfg # VS80C55-1RM
  • Used With
Order # VS80C55-1RM | Mfg # VS80C55-1RM
Product Highlights
VS80 Camera Probe 5.5mm x 1m long
  • General purpose
  • Versatile, Rugged, Reliable
  • SD Camera Resolution: 640 x 480; Field of View: 90°
  • Semi-rigid
  • 5.5mm diameter x 1m long visual probe
  • View detailed imagery with 10 mm to infinity visual probe depth of field
FLIR VS80 (Display Only)
Touchscreen Size (diagonal) 7 in (178 mm)
Operating Temperature -10°C to 60°C (14°F to 140°F)
Operating Humidity 10-95% Non-Condensing
Visual Probe FOV 90° typical
Visual Probe Depth of Field 10 mm to infinity