ezProbe TEX500RA 500MHz, 10X (10:1 Attenuation Ratio), Oscilloscope Probe, 1.5m
ezProbe TEX500RA for Rent, 500MHz, 10X (10:1 Attenuation Ratio), Oscilloscope Probe, 1.5m
Order # TEX500RA-RENT2
Mfg # TEX500RA
call-regular 800-828-1470
  • Overview
Order # TEX500RA-RENT2 | Mfg # TEX500RA
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The TEX500RA is a passive probe with a readout actuator integrated into the standard BNC connection. The new design is slimmer and features a reduced size compensation box with all the same specifications and abilities as before. The readout actuator pin prompts the automatic switching of the alphanumeric V/cm waveform scaling information on oscilloscopes with an on-screen display, or illuminates a x10 indicator on earlier RA capable oscilloscopes. This high impedance oscilloscope probe is designed and calibrated for use on instruments with an input impedance of 1 MOhm shunted by 15 pF. However, the TEX500RA can be low-frequency adjusted to work with instruments having an input capacitance anywhere between 10 to 35 pF. Users can further fine-tune the probe by using the three incorporated high-frequency trimming adjustments within the adjustment box near the standard BNC connection.
X10 Setting
Attenuation Ratio
10:1
Bandwidth
DC to 500 MHz
Rise Time
.7ns
Input Resistance
10 MOhm w/ 1 Mohm oscilloscope input
Input Capacitance
11 pF
Compensation Range
10 to 35 pF
Working Voltage
600 VDC incl. peak AC derating w/ frequency