It can measuring up to 2000 V DC and 1500 V AC (using the PVHV Leads), as well as 1500 A AC or DC. It has a large, clear backlit display and an automatic torch in the jaw to make it easier to ses in poorly lit areas. Also, using the free Megger Link App, the measurement value can be remotely monitored on a smart device using its built-in Bluetooth. This will give a live trend graph and offer the ability to sample and log the values for later analysis.
Each Unit Includes
DCM 4mm Lead Set (Inc. Probes and Crocodile Clips) 1013-358