Megger DCM1500S Solar PV Clamp Meter
Order # DCM1500S
Mfg # 1013-357
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DCM1500S | Mfg # 1013-357
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
  • 2000 V DC
  • TRMS 1500 V AC
  • 1500 A AC/DC Smart Hold
  • Auto ranging
  • MIN/MAX Hold
  • Inrush Current
It can measuring up to 2000 V DC and 1500 V AC (using the PVHV Leads), as well as 1500 A AC or DC. It has a large, clear backlit display and an automatic torch in the jaw to make it easier to ses in poorly lit areas. Also, using the free Megger Link App, the measurement value can be remotely monitored on a smart device using its built-in Bluetooth. This will give a live trend graph and offer the ability to sample and log the values for later analysis.
Each Unit Includes
  • DCM 4mm Lead Set (Inc. Probes and Crocodile Clips) 1013-358
  • TP100 K-Type Thermocouple Probe 1013-364
  • PVHV1 Lead (4 mm Plugs) 1013-362
  • PVHV2 Lead (PV Plugs) 1013-363
  • Hard Carry Case
Technical Resources
Megger DCM1500S Solar PV Clamp Meter Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 1013-358 DCM 2 wire lead set (red and black)
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 1013-363 PVH2 lead set (MC4 PV plugs)
Megger 1013-362 PVHV1 lead set (4mm plugs)