Megger 100A-KC-BLK Black Kelvin Clamp
Order # 100A-KC-BLK
Mfg # 100A-KC-BLK
  • Technical Resources
Order # 100A-KC-BLK | Mfg # 100A-KC-BLK
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • 3 in. / 75mm jaw opening
  • 33A safety banana posts
  • 100A continuous
  • 200A DC w/duty cyclei
  • 15kV/500mA AC
  • Two clamps = 4 wire Kelvin
  • -40°C to 40°C operating temp
  • Shatterproof plastic
  • Limited lifetime warranty
The 100A Kelvin Clamp is designed for use with any electrical test instrument. Connect to a multimeter using safety banana leads and built in banana posts or upgrade hard-wired lead sets by removing the dust cover to expose a 100A stud and flying potential lead. The expandable metal jaw provides unparalleled versatility, allowing for connection to any size test specimen. With a limited lifetime warranty, this shatterproof plastic clamp is built to last!