Intepro PSI9750-203U for Rent, DC High Efficiency Power Supply, 750V/20A/5kW
Order # PSI9750-203U-RENT2
Mfg # PSI9750-203U
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # PSI9750-203U-RENT2 | Mfg # PSI9750-203U
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
PSI 9000 INTELLIGENT PROGRAMMABLE DC SUPPLY
Key Features of PSI 9000 Auto-Ranging Programmable Power Supply:
  • Auto-Ranging
    Auto-Ranging Output Stage
  • Generator
    Integrated Function Generator
  • Simulation
    Photovoltaic Solar Array & Fuel Cell Simulation
  • Impedance
    Programmable Impedance
  • Efficiency
    Up to 95%
  • Output Power
    Between 1kW & 150kW
User and process profiles can be edited, saved and archived so that the reproducibility of a test or other application is improved.  In Addition, a single 2U chassis houses up to 3kW of DC power and can be paralleled up to 30kW. Each chassis features a controller which allows the flexibility of separating into individual sources or paralleling for high power applications.