Fluke T6-1000PRO/AMER Electrical Tester, voltage: 1000 V AC & current: 200 A AC
Fluke T6-1000PRO Electrical Tester, voltage: 1000 V AC & current: 200 A AC
Order # T6-1000PRO-AMER
Mfg # 5134747
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # T6-1000PRO-AMER | Mfg # 5134747
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Measure voltage and current at the same time and see them both on the same screen.
  • The built in bright backlight makes it easy to read measurements in dark areas.
  • The widest open fork in the industry allows you to measure 4/0 wires up to 200A
Key Attributes
  • Voltage: 1000V
  • Current: 200A
  • Resistance Range: 100kOhm
  • Frequency Range: 44-66 Hz
Key Uses for this Product
  • Measure AC voltage through the open fork or with test leads up to 1000 V.
  • Measure AC current through the open fork up to 200 A
  • Measure DC voltage up to 1000V
  • Measure resistance up to 100 kOhm
Technical Resources
Specifications
Calibration 1-year calibration cycle
Dimensions 61.1 mm x 259.3 mm x 43.8 mm
Weight 0.35 kg (0.78 lb)
Fork opening 17.8 mm (0.7")
Temperature
Storage: -10 °C to +50 °C (14 °F to 122 °F)
Operating -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F)
Altitude
Operating: 2,000 m (6,562 feet)
Storage: 10,000 m (32,808 feet)
Relative Humidity
0 % to 90 %, 5 °C to 30 °C (41 °F to 86 °F)
0 % to 75 %, 30°C to 40 °C (86 °F to 104 °F)
0 % to 45 %, 40°C to 50 °C (104 °F to 122 °F)
Battery Type and Life 2 x AA (IEC LR6); 360 hours continuous, typical; 200 hours using FieldSense
Temperature coefficient 0.1 x (specified accuracy) / °C for28 °C (< 64.4 °F or > 82.4 °F)