FLIR VS80A4-60-2RM VS80 4-way Articulating Probe 6.0mm x 2m long
Order # VS80A4-60-2RM
Mfg # VS80A4-60-2RM
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Used With
Order # VS80A4-60-2RM | Mfg # VS80A4-60-2RM
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
VS80 4-way Articulating Camera Probe 6.0mm x 2m long
  • Articulating 4 ways 110°
  • Versatile, Rugged, Reliable
  • SD Camera Resolution: 640 x 480; Field of View: 87.1°
  • Stainless Steel Mesh
  • 6mm diameter x 2m long visual probe
IMPROVE INSPECTION SPEED
Inspect hard-to-reach components without disassembling equipment
  • Work for 8+ hours without recharging the battery
  • View detailed imagery with 10 mm to infinity visual probe depth of field
VERSATILE, RUGGED, AND RELIABLE
Catch degrading components prior to failure
IDENTIFY, DOCUMENT, AND SHARE
Report your findings quickly and easily
  • View live video on an external monitor or screen using the HDMI output
  • Capture up to 1280 x 720 HD resolution still images and video (with audio)
  • Record voice annotations over video and add text notes to saved images
Each Unit Includes
Camera Probe
Technical Resources
Specifications
FLIR VS80 (Display Only)
Touchscreen Size (diagonal) 7 in (178 mm)
Display Resolution 1024 x 600
Battery Life 8 hours
Data Capture Modes JPEG, video, photo comments, voice comment
2nd Video Screen Capable Yes, HDMI
Live Reference Image Comparison On screen side-by-side
Wireless Mobile App Compatibility FLIR Tools Mobile
Text Image Annotation Photo comments
Voice Annotation Audio headset included
Data Transfer USB, micro SD, wireless (Wi-Fi)
Memory Up to 64 GB micro SD (32 GB micro SD card included)
Operating Temperature -10°C to 60°C (14°F to 140°F)
Operating Humidity 10-95% Non-Condensing
FLIR VS80 CAMERA PROBES
Number of Probe Options 7
HD Camera Resolution 1280 x 720
General Purpose Probe Options Standard & high definition
Dual View (Front/Side) Probe Option High definition
2-Way Articulating Probe Option Standard definition
4-Way Articulating Probe Option Standard definition
Pipe Inspection Probe Option 25 m long
Visual Probe FOV 90° typical
Visual Probe Depth of Field 10 mm to infinity