Extech HDV7C-55-3 5.5mm x 3m long camera probe
Order # HDV7C-55-3
Mfg # HDV7C-55-3
  • Overview
  • Specifications
  • Used With
Order # HDV7C-55-3 | Mfg # HDV7C-55-3
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
5.5 mm x 3 m camera probe for the Extech HDV700-Series High-Performance Videoscope
Specifications
Articulation N/A
Depth of Field 10 mm to infinity
Diameter 5.5 mm
Field of View 90°
Field of view (FOV) 90°
Frame Rate 30 fps
LED Adjustable 4 forward and 2 side worklights
Material Steel semi-rigid cable
Operating Temperature -10°C to 60°C (14°F to 140°F)