Crystal HPC42-300PSI-10KPSI Pressure Calibrator
Crystal HPC42-300PSI-10KPSI HPC40 Series Pressure Calibrator, 300 & 10K psi
Order # HPC42-300PSI-10KPSI
Mfg # HPC42-300PSI-10KPSI
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # HPC42-300PSI-10KPSI | Mfg # HPC42-300PSI-10KPSI
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
HPC42 highlights
  • 0.035% of Reading Accuracy
  • 300 psi & 10K psi
  • Advanced Simplicity "Non-Menu" Interface
  • Measure & Source mA with External Loop Power or Internal 24 VDC Power Supply
  • High Accuracy Thermometer with "True Ohm" Technology
  • Store & Recall Previously Used Screens
  • Flexible Power Options Including Rechargeable
Technical Resources
Crystal HPC42-300PSI-10KPSI HPC40 Series Pressure Calibrator, 300 & 10K psi Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Crystal APM1KPSI Pressure Module, 1000 PSI