Crystal Engineering NV-4AA-15KPSI-RTD100
Crystal NV-4AA-15KPSI-RTD100 nVision Reference Pressure Recorder, 15K/RTD100 Temperature Modules
Order # NV-4AA-15KPSI-RTD100
Mfg # NV-4AA-15KPSI-RTD100
  • Technical Resources
Order # NV-4AA-15KPSI-RTD100 | Mfg # NV-4AA-15KPSI-RTD100
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Accurate enough to replace a deadweight tester
  • Rugged enough to sit in 3 feet of water
  • Portable enough to complete calibrations anywhere
  • Gauge / Absolute Pressure Datalogger to 15,000 psi / 1000 bar / 100MPa
  • Differential Pressure with up to 0.025% of reading accuracy
  • Voltage, Current, and Temperature plus Switch Test
  • 500 000 data points - 10 readings per second from 2 modules
  • Shift everyday wear to replaceable CPF adapter
  • Displays live data graphically - no PC required
  • Connects to a PC to view live readings or export to tamper proof digital records
  • Compensates accuracy for temperature effects from -20 to 50°C