Ametek Programmable Power XG150-5.6MEBR DC Power Supply, 850W, 150V, 5.6A
AMETEK Programmable Power - Sorensen XG 850 DC Power Supply, 850W, 150V, 5.6A
Order # XG150-5.6MEBR
Mfg # XG150-5.6MEBR
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # XG150-5.6MEBR | Mfg # XG150-5.6MEBR
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Output Voltage: 150 V
  • Output Current: 5.6 A
  • Output Power: 850 W
  • MEB Optiion: LXI Class C ETHERNET
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Highest Power Density
Comprehensive Digital and Analog Interface Options
Scalable, Multi-Unit Design
Multi-Channel Support
Straightforward Front Panel Controls
High Reliability
Five-Year Warranty
  • Output Voltage: 150 V
  • Output Current: 5.6 A
  • Output Power: 850 W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.01% of rated output current +2 mA to +1 mA): (0.005% of rated output voltage +2 mV): 9.5 mV
  • Line Regulation Current: 1.6 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of rated output voltage + 2 mV): 9.5 mV
  • Load Regulation Current (0.02% of rated output current +5 mA to +4 mA): 5.1 mA
  • Highest Power Density
  • Scalable, Multi-Unit Design
  • Multi-Channel Support
  • High Reliability
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen XG 850 DC Power Supply, 850W, 150V, 5.6A Accessories