Ametek Programmable Power DLM60-10R DC Power Supply, 600 W, 60 V, 10 A
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM60-10 DC Power Supply, 600 W, 60 V, 10 A
Order # DLM60-10R
Mfg # DLM60-10R
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM60-10R | Mfg # DLM60-10R
  • Output Ratings Current: 0-10ADC
  • 600W
Overview
The Sorensen DLM 600 series of programmable power supplies is designed to provide continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 1U (1.75 inches) high, half-rack (8.5 inch) wide chassis.
  • 600W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 5 mV
  • Line Regulation Current (0.01% of Imax + 2 mA): 3 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 5 mV
  • Load Regulation Current (0.02% of Imax + 5 mA): 7 mA
  • Near Linear Ripple & Noise Ripple as low as 2.5mV rms, noise as low as 15mV p-p.
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM60-10 DC Power Supply, 600 W, 60 V, 10 A Accessories