Ametek Programmable Power DLM60-10M9GR DC Power Supply, 600 W, 60 V 600 W, 60 V, 10 A, M9G
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM60-10 DC Power Supply, 600 W, 60 V, 60 V, 10 A, M9G Option
Order # DLM60-10M9GR
Mfg # DLM60-10M9GR
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM60-10M9GR | Mfg # DLM60-10M9GR
  • Output Ratings Current: 0-10ADC
  • 600W
  • M9E: SCPI compatible IEEE-488.2 and RS-232 interfaces (May not be combined with M51A or M85)
Overview
The Sorensen DLM 600 series of programmable power supplies is designed to provide continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 1U (1.75 inches) high, half-rack (8.5 inch) wide chassis.
  • 600W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 5 mV
  • Line Regulation Current (0.01% of Imax + 2 mA): 3 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 5 mV
  • Load Regulation Current (0.02% of Imax + 5 mA): 7 mA
  • Near Linear Ripple & Noise Ripple as low as 2.5mV rms, noise as low as 15mV p-p.
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM60-10 DC Power Supply, 600 W, 60 V, 60 V, 10 A, M9G Option Accessories