Ametek Programmable Power DLM40-100ER DC Power Supply, 4000 W, 40 V, 100 A
AMETEK Programmable Power- Sorensen DLM40-100 DC Power Supply, 4000 W, 40 V, 100 A
Order # DLM40-100ER
Mfg # DLM40-100ER
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM40-100ER | Mfg # DLM40-100ER
Overview
The Sorensen DLM 4kW programmable DC power supply is designed to provide highly stable, continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 2U ( 3.5" high) chassis.
Both the 3 kW and 4 kW models have output voltages from 0-5 VDC to 0-600 VDC and a current range from 0-5A to 0-450A. The output rms noise is as low as 10 mV. The output will recover to 1% of its steady-state voltage within 1 ms for a step load change of 100% to 70% or 70% to 100%. The front panel layout makes the series extremely easy to use. Control switches include: power on, enable/ standby and local/remote.
The 4 kW Models will accept 200 (Operating temperature below 40°C)/208 VAC, three phase or optional 400 or 480 VAC three phase input power.
  • 4 kW
  • VDC: 0-40
  • Current ADC: 0-100
  • RoHs Compliant
  • Regulation Line and Load Voltage (0.05% of Vmax + 2 mV): 22 mV
  • Regulation Line and Load Current (0.1% of Imax): 100 mA
  • Meter Accuracy Voltage (0.5% of Vmax + 1 count): 0.3V
  • Meter Accuracy Current (0.75% of Imax + 1 count): 0.9A
  • Preview Push-button : Overvoltage protection (OVP), voltage and current preview buttons
  • Remote Voltage Sense : Sense leads are easily connected to a solderless connector
  • Parallel or Series Operation Field configurable
  • Power Factor Correction ≥0.98 1 Ф 3kW
Technical Resources
AMETEK Programmable Power- Sorensen DLM40-100 DC Power Supply, 4000 W, 40 V, 100 A Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 5363092-01R RS232 Cable for the DLM 3 & 4kW
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 105-300-26 Rackslide Kit for the DLM 3 & 4kW
AMETEK Programmable Power 5361969-01 Paralleling Cable for the DLM 3 & 4kW