Ametek Programmable Power DLM300-13EM9ER DC Power Supply, 3900 W, 300 V 13 A, M9E
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM300-13 DC Power Supply, 3900 W, 300 V 13 A, M9E Option
Order # DLM300-13EM9ER
Mfg # DLM300-13EM9ER
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM300-13EM9ER | Mfg # DLM300-13EM9ER
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • 4 kW
  • VDC: 0-300
  • Current ADC: 0-13
  • M9E: SCPI compatible IEEE-488.2 and RS-232 interfaces (May not be combined with M51A or M85)
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The Sorensen DLM 4kW programmable DC power supply is designed to provide highly stable, continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 2U ( 3.5" high) chassis.
Both the 3 kW and 4 kW models have output voltages from 0-5 VDC to 0-600 VDC and a current range from 0-5A to 0-450A. The output rms noise is as low as 10 mV. The output will recover to 1% of its steady-state voltage within 1 ms for a step load change of 100% to 70% or 70% to 100%. The front panel layout makes the series extremely easy to use. Control switches include: power on, enable/ standby and local/remote.
The 4 kW Models will accept 200 (Operating temperature below 40°C)/208 VAC, three phase or optional 400 or 480 VAC three phase input power.
  • 4 kW
  • VDC: 0-300
  • Current ADC: 0-13
  • RoHs Compliant
  • Regulation Line and Load Voltage (0.05% of Vmax + 2 mV): 152 mV
  • Regulation Line and Load Current (0.1% of Imax): 13 mA
  • Meter Accuracy Voltage (0.5% of Vmax + 1 count): 3V
  • Meter Accuracy Current (0.75% of Imax + 1 count): 0.11A
  • Preview Push-button : Overvoltage protection (OVP), voltage and current preview buttons
  • Remote Voltage Sense : Sense leads are easily connected to a solderless connector
  • Parallel or Series Operation Field configurable
  • Power Factor Correction ≥0.98 1 Ф 3kW
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM300-13 DC Power Supply, 3900 W, 300 V 13 A, M9E Option Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 5363092-01R RS232 Cable for the DLM 3 & 4kW
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 105-300-26 Rackslide Kit for the DLM 3 & 4kW
AMETEK Programmable Power 5361969-01 Paralleling Cable for the DLM 3 & 4kW