Ametek Programmable Power DLM20-30R DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM20-30 DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A
Order # DLM20-30R
Mfg # DLM20-30R
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM20-30R | Mfg # DLM20-30R
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Output Ratings Voltage: 0-20VDC
  • Output Ratings Current: 0-30ADC
  • 600W
Overview
The Sorensen DLM 600 series of programmable power supplies is designed to provide continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 1U (1.75 inches) high, half-rack (8.5 inch) wide chassis.
  • 600W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 3 mV
  • Line Regulation Current (0.01% of Imax + 2 mA): 5 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 3 mV
  • Load Regulation Current (0.02% of Imax + 5 mA): 11 mA
  • Near Linear Ripple & Noise Ripple as low as 2.5mV rms, noise as low as 15mV p-p.
  • Remote Control
  • LXI Compliant Ethernet LAN / RS-232C (16 bit)
  • IEEE-488.2 / RS-232C (12 bit)
  • Standard analog programming 0-5V, 0-10V, or 0-5kOhm.
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM20-30 DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A Accessories