Ametek Programmable Power DLM20-30M130R DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A, M130
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM20-30 DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A, M130 Option
Order # DLM20-30M130R
Mfg # DLM20-30M130R
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLM20-30M130R | Mfg # DLM20-30M130R
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Output Ratings Voltage: 0-20VDC
  • Output Ratings Current: 0-30ADC
  • 600W
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The Sorensen DLM 600 series of programmable power supplies is designed to provide continuously variable output voltage and current for a broad range of applications in a compact 1U (1.75 inches) high, half-rack (8.5 inch) wide chassis.
  • 600W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 3 mV
  • Line Regulation Current (0.01% of Imax + 2 mA): 5 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of Vmax + 2 mV): 3 mV
  • Load Regulation Current (0.02% of Imax + 5 mA): 11 mA
  • Near Linear Ripple & Noise Ripple as low as 2.5mV rms, noise as low as 15mV p-p.
  • Remote Control
  • LXI Compliant Ethernet LAN / RS-232C (16 bit)
  • IEEE-488.2 / RS-232C (12 bit)
  • Standard analog programming 0-5V, 0-10V, or 0-5kOhm.
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DLM20-30 DC Power Supply, 600 W, 20 V, 30 A, M130 Option Accessories