Ametek Programmable Power DCS300-4EM9CR DC Power Supply, 1200 W, 300 V 4 A, M9C
AMETEK Programmable Power - Sorensen DCS300-4 DC Power Supply, 1200 W, 300 V 4 A, M9C Option
Order # DCS300-4EM9CR
Mfg # DCS300-4EM9CR
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DCS300-4EM9CR | Mfg # DCS300-4EM9CR
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • 1.2 kW
  • VDC: 0-300
  • M9C: Internal IEEE-488/RS-232 Interface (can only support 12-bit slaves)
  • Current ADC @50C: 0-4
Overview
The DCS 1.2 kW DC programmable power supplies provides a highly reliable switch mode power supply platform.
This switched-mode DC power supply utilizes unique packaging techniques to achieve continuous full output power (1 kW, 1.2 kW, or 3 kW) in any volt/amp combination within the rated output voltage and current limits in a low-profile chassis.
The DCS 3 kW Models must have push-button control of the output standby mode, OVP reset, remote/local programming, and preview status of voltage, current, and OVP setpoints.
  • 1.2 kW
  • VDC: 0-300
  • Current ADC @50C: 0-4
  • RoHs Compliant
  • Combined Regulation Line and Load %: 0.2
  • Ripple (rms) mV: 25
  • Noise(p-p) mV: 200
  • Voltage Drift %Vmax (Typ): 0.05
  • Ohms / V: 16.67
  • V / V: 0-10V = 0-100% V° or 0-5V = 0-100% V°
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen DCS300-4 DC Power Supply, 1200 W, 300 V 4 A, M9C Option Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
AMETEK Programmable Power 5361999-01 Line Cord (1kW model only), for the DCS 1kW