Ametek Programmable Power AST40-85D1C-E00 DC Power Supply, 3400 W, 40 V 85 A
AMETEK Programmable Power - Sorensen Asterion 40-85 DC Power Supply, 3400 W, 40 V 85 A
Order # AST40-85D1C-E00
Mfg # AST40-85D1C-E00
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # AST40-85D1C-E00 | Mfg # AST40-85D1C-E00
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Rated Output Voltage: 40 V
  • Rated Output Current: 85 A
  • Rated Output Power: 3400 W
  • D: DC
  • C - Input voltage: 90-264 VAC, q-pahse, Line-to-Neutral (Only 1U up to 5kW Models) or; 2-/240 V, Line-to-Line, 3-phase
  • No Interface
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The Sorensen Asterion line of DC power supplies by AMETEK Programmable Power combines intelligence and flexibility to create an advanced platform of DC power testing in 1.7, 3.4, 5.0 & 10kW.
Control via Front Panel Touchscreen & Encoder or available digital control interfaces
Applications
  • Burn-In
  • Compliance Testing
  • Materials Research
  • Process Control
  • Product Validation
  • Automotive Electronics
  • Rackmount ATE Systems
  • Battery Charging
Asterion DC Virtual Panels (Graphical User Interface)
  • Chassis: 1U
  • Rated Output Voltage: 40 V
  • Rated Output Current: 85 A
  • Rated Output Power: 3400 W
  • D: DC
  • No Interface
  • Line Regulation: +/- 0.01% of rated voltage, +/- 0.05% of rated current
  • Load Regulation: +/- 0.02% of rated voltage, +/- 0.15% of rated current
  • Ripple RMS (20Hz-300kHz) c.v: 12 mV
  • Output noise p-p (20Hz-20MHz) c.v: 75 mV
  • Remote sense compensation: 5% maximum of rated output voltage
  • Temperature drift: 100
  • Stability: 0.05% of output rating
  • High power density DC power supply in a 1U chassis (up to 5 kW) or a 2U chassis (up to 10 kW)
  • Intuitive touch panel control
  • Available in either Fixed or Autoranging output
  • Multi-language display for global operation
  • Auto paralleling for higher power
  • Full remote control via Virtual Panels
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen Asterion 40-85 DC Power Supply, 3400 W, 40 V 85 A Accessories