Ametek Programmable Power ASM040040040C-E000 DC Power Supply, 3 Channel, 1700W 40V/40V/40V
AMETEK Programmable Power - Sorensen Asterion DC ASM Power Supply, 3 Channel, 1700W, 40V/40V/40V
Order # ASM040040040C-E000
Mfg # ASM040040040C-E000
  • Technical Resources
Order # ASM040040040C-E000 | Mfg # ASM040040040C-E000
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Rated Output Voltage: 40 V
  • Rated Output Current: 42 A
  • Rated Output Power: 1680 W
  • With Display
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Advanced Intelligent Control
Applications
  • Military and aerospace electronics test
  • Test & Measurement of ATE applications
  • Semiconductor testing and burn-in
  • Commercial manufacturing and process control
  • Research and development
  • Automotive component and battery testing
Features
  • Rated Output Voltage: 40 V
  • Rated Output Current: 42 A
  • Rated Output Power: 1680 W
  • With Display
  • UNIT INPUT VOLTAGE (VAC) C:
    • 1Ph Low Line Nominal Range = 100-132 VAC, Operating Range = 90-145 VAC
    • 1Ph High Line Nominal Range = 200-240 VAC, Operating Range = 180-264 VAC
    • 3Ph Delta Line-Line Nominal Range = 200-240 VAC, Operating Range =180-264 VAC
  • Line Regulation: +/- 0.01% of rated voltage, +/- 0.05% of rated current
  • Load Regulation: +/- 0.02% of rated voltage, +/- 0.15% of rated current
  • Ripple RMS (20Hz-300kHz) c.v: 12 mV
  • Output noise p-p (20Hz-20MHz) c.v: 75 mV
  • Remote sense compensation: 2
  • Temperature drift: +/-100
  • Stability: +/- 0.05% of output rating
  • Three independent, isolated 1700W DC outputs, 5100W total