Megger ADX-15-RLC-PD for Rent, Automated Diagnostic Static Motor Tester with RLC & PD, 15kV
Order # ADX-15-RLC-PD-RENT1
Mfg # ADX-15-RLC-PD-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Specifications
Order # ADX-15-RLC-PD-RENT1 | Mfg # ADX-15-RLC-PD-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The ADX family includes models designed to perform tests up to 15 kV.
The five main options include 4 kV, 6 kV, 12 kV, 15 kV, and 15 kV-A (Armature). These analyzers can be coupled with PPX to increase test voltages to 30 kV or 40 kV for tests on high voltage motors, coils, and generators.
KEY FEATURES
  • Detachable IEC61010-compliant HV / LV Kelvin test leads
  • PowerDB Dashboard secure cloud-based analysis software
  • 10.4-inch daylight viewable touch screen
  • Industrial IP68 Waterproof Silicone Keyboard
  • Choice of Manual, Automatic, or Sequence testing
  • Screen-level context sensitive help
  • Adaptable search capability
  • Asset management tools
  • Configurable Route based testing
  • Pulse-to-Pulse and Line-to-Line Error Area Ratio analysis
  • Import existing databases from AWA and DX
  • Android operating system
  • 2 x USB ports and ethernet connection
  • HDMI port for duplicating screens
  • Wi-Fi and Bluetooth enabled
  • Foldable viewing stand
BENEFITS
  • Asset-centric approach provides opportunities for turnkey testing.
  • Sequence mode leverages the approach for fully-automatic testing.
  • Data analysis features identify service needs and reduce down time
  • Remote asset configuration via PowerDB Dashboard frees the ADX for testing needs.
  • Separating Asset from Installation opens opportunities for data analysis
TESTS PERFORMED
  • Winding Resistance
  • Inductance
  • Capacitance
  • Insulation Resistance
  • Dielectric Absorption (DA)
  • Polarization Index (PI)
  • DC HiPot
  • DC Step-Voltage
  • DC Continuous Ramped
  • Surge analysis with EAR+™
  • Partial Discharge on Surge
Specifications
ADX
Automated Static Motor Analyzer
Feature Parameter
Max. Generated Voltage
(Peak Voltage for AC or DC Test)
ADX4: Nominal 100 V-4 kV
ADX6: Nominal 100 V-6 kV
ADX12: Nominal 100 V-12 kV
ADX15: Nominal 100 V-15 kV
ADX15A: Nominal 100 V-15 kV
Internal Memory RAM 2GB DDR3
Internal Storage 8GB MMC and 480GB SSD Drive
Processor Speed 1.0 Ghz (Quad core)
User Interface Capacitive touch screen, mouse, keyboard, stylus
Platform Android
Display 10.4-in touch screen
Resolution XGA 1024 x 768
Bluetooth 4.1 / BLE with CSA2 support
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n Dual Band 2.4 / 5 GHz
Ethernet Gigabit Ethernet 10/100/1000 Mbps
USB Flash Drive USB 2.0
Battery Backup 4+ hours standby time
Weight
ADX15: 46.3 lbs. (21 kg)
ADX15A: 50.7 lbs. lbs. (23 kg)
Dimensions
18 x 23 x 8.5 in
(457 x 584 x 216 mm)