B&K Precision PVS10005
BK Precision PVS10005
Order # PVS10005
Mfg # PVS10005
  • Overview
BK Precision PVS10005
Order # PVS10005 | Mfg # PVS10005
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Compact, high power density, 2U package
  • Output up to 1000V/5A (PVS10005) and 600V/8.5A (PVS60085 & PVS60085MR)
  • Model PVS60085MR is multi-ranging, allowing any combination of the rated voltage and current up to 3000 W
  • Convenient single-phase AC input configuration
  • Bright VFD display
  • High voltage and current resolution of 100 mV, 0.1 mA (PVS10005) or 10 mV, 0.2 mA (PVS60085 & PVS60085MR)