Ametek Programmable Power AST60-28D1C-E00 DC Power Supply, 1700 W, 60 V 28 A
AMETEK Programmable Power - Sorensen Asterion 60-28 DC Power Supply, 1700 W, 60 V 28 A
Order # AST60-28D1C-E00
Mfg # AST60-28D1C-E00
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # AST60-28D1C-E00 | Mfg # AST60-28D1C-E00
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Rated Output Voltage: 60 V
  • Rated Output Current: 28 A
  • Rated Output Power: 1700 W
  • D: DC
  • C - Input voltage: 90-264 VAC, q-pahse, Line-to-Neutral (Only 1U up to 5kW Models) or; 2-/240 V, Line-to-Line, 3-phase
Overview
The Sorensen Asterion line of DC power supplies by AMETEK Programmable Power combines intelligence and flexibility to create an advanced platform of DC power testing in 1.7, 3.4, 5.0 & 10kW.
  • Chassis: 1U
  • Rated Output Voltage: 60 V
  • Rated Output Current: 28 A
  • Rated Output Power: 1700 W
  • D: DC
  • No Interface
  • Line Regulation: +/- 0.01% of rated voltage, +/- 0.05% of rated current
  • Load Regulation: +/- 0.02% of rated voltage, +/- 0.15% of rated current
  • Ripple RMS (20Hz-300kHz) c.v: 7 mV
  • Output noise p-p (20Hz-20MHz) c.v: 60 mV
  • Remote sense compensation: 5% maximum of rated output voltage
  • Temperature drift: 100
  • Stability: 0.05% of output rating
  • High power density DC power supply in a 1U chassis (up to 5 kW) or a 2U chassis (up to 10 kW)
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen Asterion 60-28 DC Power Supply, 1700 W, 60 V 28 A Accessories