Additel ADT761A-1K-CP600-N FOR RENT Automated Pressure Calibrator, -0.9 bar to 70 bar, 1/4NPT F
Order # ADT761A-1K-CP600-N-RENT1
Mfg # ADT761A-1K-CP600-N-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # ADT761A-1K-CP600-N-RENT1 | Mfg # ADT761A-1K-CP600-N-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Automated Pressure Calibrator, 1000 psi pressure range, -13 to 600 psi internal module range, 1/4NPT Female pressure port type
  • Automated and self-contained pressure generation and control to 1000 psi ( 70 bar)
  • Up to 0.02%FS accuracy
  • Two removable internal pressure modules for multi-range selection
  • Control stability to 0.005%FS