Additel ADT160A-02-GP2K-PSI FOR RENT
Additel ADT160A-02-GP2K-PSI for Rent, 2000 psi Gauge Pressure Module, 0.02%FS
Order # ADT160A-02-GP2K-PSI-N-RENT1
Mfg # ADT160A-02-GP2K-PSI-N-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # ADT160A-02-GP2K-PSI-N-RENT1 | Mfg # ADT160A-02-GP2K-PSI-N-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Product Highlights
Now offering 0.05% accuracy up to 40K psi
With advanced microprocessor technology and state-of-the-art silicon pressure sensors, the Additel 160A series Intelligent Digital Pressure Module (IDPM) provides an accurate, reliable, and economic solution for wide range of pressure applications. It is loaded with functionality and remarkably easy to use. In order to reach the best performance, every silicon pressure sensor in the module has been specially aged, tested and screened before assembly. Designed as external pressure module for Additel 760 automatic handheld pressure calibrator, Additel 761 automated pressure calibrator and Additel 222A, Additel 223A and Additel 780 calibrators, the Additel 160A IDPM is unmatched in performance and reliability.
  • Additel ADT 160A Intelligent Digital Pressure Modules have advanced microprocessor technology and state-of-the-art silicon pressure sensors
  • 14 to 122°F (-10 to 50°C) operating temp
  • Accurate, reliable, and economic solution for wide range of pressure applications
  • Precision sensor measurement accuracy to 0.01% RD
  • Gauge pressure measurement accuracy of 0.02% FS
  • Absolute Pressure measurement accuracy of 0.1% FS
  • Pressure ranges to 60,000 psi (4,200 bar)